KARBON FİLTRESİ OTOMATİK

Tam otomatik aktif karbon filtresi, suda bulunan organik maddeleri, suda bulunan klorun tat ve kokusunu, belirli bir seviyede ağır metal giderimini sağlamak amacıyla kullanılır.

Kapasiteler düşük olduğunda filtre kabı içerisine konulan aktif karbon kartuş filtreler kullanılırken, kapasiteler arttığında tam otomatik ters yıkamalı karbon filtreler tercih edilmektedir. Aktif karbon minerallerinden hindistan cevizi kabuğundan yapılan coco granül aktif karbon tercih edilmektedir. Adsorpsiyon kapasitesinin yüksek oluşu, coco bazlı granül aktif karbonun yüzey alanının yüksek oluşundandır. Yüksek yüzey alanı ise filtrasyon kapasitesini arttırmaktadır. Bazı uygulamalarda ise kömür bazlı karbon minerali tercih edilmektedir.

Tam otomatik karbon filtre sisteminde mineraller bir tank içerisine yerleştirilir ve bu tank yeterli basınca dayanmalıdır. Aksi durumda mineral tankı patlama sorunları ile sık sık karşılaşılmaktadır. Mineral tankı büyüklüğü doğru seçilmelidir ki yüksek hızla yapılan filtrasyon verimi düşürmesin. Ayrıca kullanılacak otomatik valf yeterli kalitede olmalıdır. Otomatik valf kalitesi ise minerallerin tekrar rejenere edilebilme kalitesini belirlemektedir.