YÜZME HAVUZU İNŞAATI

Yüzme havuzu inşaatı yaptırmayı düşündüğümüzde belirli kriterlere göre karar vermek gereklidir. Yapılacak havuz için hayalimizdeki büyüklük ve yaptırmayı düşündüğümüz arazideki alan büyüklüğü belirleyicidir. Boyut aşamasına karar verdikten sonra ikinci aşamada yapılacak olan yüzme havuzu betonarme bir inşaat mı olacak, yoksa yapımı hızlı ve kısa sürede sonuçlanacak prefabrik tip bir havuz mu olacak. Betonarme havuzların inşai süreçleri şüphesiz ki prefabrik/hazır havuzlara göre oldukça uzundur. Betonarme havuz teslim süreleri ortalama 2-3 ay içerisinde sonuçlanırken, prefabrik/hazır havuzlar maksimum 1 haftada yüzmeye hazır hale gelmektedir. Prefabrik havuzlar ruhsat süreçleri gerektirmeyen havuzlardır. Ayrıca prefabrik/liner tip havuzlar depreme karşı daha dayanıklı havuzlardır.

Bu aşamaların karar süreci sonrasında bir diğer husus ise yapımı gerçekleşecek havuzun üstten taşmalı/kenar ızgaralı tip mi olacağı yoksa skimmer tip havuz denilen içten yerleştirilen plastik aksamlardan mı taşacağıdır. Bütçe olarak skimmer tip yüzme havuzları, taşmalı tip yüzme havuzlarına göre ekonomik kalmaktadır. Ayrıca prefabrik havuzlar da her zaman betonarme tip yüzme havuzlarına göre ucuza malolmaktadır.

İnşai süreçlerdeki işçilik hatalarının tespit edilmesi durumunda arızanın giderilmesinin oldukça zor olması nedeniyle son yıllarda prefabrik havuz yapımı sayısı hızla artmaktadır. İşletme süreçlerinde ise birkaç yılda bir havuz içi mozaiklere derz uygulaması gerekmektedir. Bu da işletme giderlerinin artmasının yanı sıra zaman kayıplarına neden olmaktadır. İzolasyon konusunda hazır havuz/panel havuzlarda betonarme havuzlara göre liner’ın ezici bir üstünlüğü söz konusudur.

Ekonef firması olarak hem betonarme havuzların inşai süreçlerini yürütürken talep doğrultusunda hazır havuz/liner havuz/prefabrik havuz inşaat süreçlerini takip etmekteyiz. Prensip olarak işletme giderlerini düşük tutacak yüzme havuzlarını önermekteyiz.