SU YUMUŞATMA CİHAZI

Sert sular, sağlığa doğrudan zararlı olmasa bile evsel ve endüstriyel uygulamalarda bazı problemlere neden olmaktadır. Endüstride, kazanlarda kireç tabakalarının oluşmasıyla ısı kayıpları meydana gelmektedir. Başka bir sorun ise sert (kireçli) suların proseste kullanılmasıyla ürün kalitesini bozmasıdır. Ürün kalitesini yakalamak için daha fazla kimyasal kullanılmaktadır. Ayrıca kullanılan kazanlarında meydana gelen ısı kayıpları işletme maliyetlerini arttırmaktadır.

Su yumuşatma cihazı, su arıtma aşamalarındandır. Su yumuşatma, sertlik yapan Ca++ ve Mg++ iyonlarının sudan uzaklaştırılması işlemidir. Bu işlem sırasında iyon değişimi yöntemi uygulanır. Sertlik yapan iyonlar katyonik reçine yatağından süzülürken katyonik reçine bünyesine hapsolur ve doygunluğa ulaşan katyonik reçine tuzlu su ile yıkanır ve kendini yeniler. Bu işleme reçinenin rejenerasyonu denir.

Tam Otomatik Su Yumuşatma Sistemi dört ana kısımdan meydana gelir. Bunlardan birincisi sertlik yapan iyonları kendi bünyesine hapsedecek, yeterli değişim kapasitesi ve ömürdeki katyonik reçinedir. İkincisi bu katyonik reçineyi doldurabileceğimiz, yeterli su basıncına dayanıklı mineral tankıdır. Üçüncüsü rejenerasyon işlemini sağlayan tuzlu suyun stoklandığı tuz tankıdır. Dördüncüsü ise ters yıkama işlemlerinin yapılmasını sağlayan, tuzlu su ile reçineyi yıkayan ve durulayan otomatik su yumuşatma valfidir.

Su yumuşatma cihazı dizaynı yapılırken kullanılan suyun günlük debisi ve suyun sertlik değeri önemlidir. Bu doğrultuda zaman kontrollü otomatik su yumuşatma, volümetrik su yumuşatma sistemleri ve tandem (dublex) su yumuşatma sistemleri önerilmektedir. Kullanılan su yumuşatma cihazlarının giriş ve çıkışlarına ise filtre kapları konulmaktadır. Bu filtre kapları içerisine konulan tortu filtrelerinden girişe konulan otomatik valfi korurken, çıkışa konulan filtre kabı sisteme herhangi bir zaman diliminde reçine kaçmasını engellemek içindir. Doğru yapılmış bir su yumuşatma sistemi projelendirmesi ile istenilen yumuşak su elde edilirken kullanılan su yumuşatma tuzu seviyesi minimize edilmiş olur. Ayrıca kullanılan su yumuşatma reçinesi ömrü doğru bir projelendirme ile uzayacaktır.