MEMBRAN - İÇME SUYU

Ters osmoz sistemlerinde bulunan membranların belirli bir süre sonra performanslarında kayıplar oluşur. Bazı durumlarda bu membranlar tıkanarak su vermez iken, bazı durumlarda ise yeterince saflaştırma işlemini gerçekleştiremezler.

Tezgah altı su arıtma sistemlerinde kullanılan membranlar 75 galon veya 100 galon şeklinde adlandırılırlar. Aynı membran kılıfı içerisine yerleştirilirler. Tıkandıklarında su vermezler veya ön filtrelerin yeterince değiştirilmemeleri durumunda, klor kaçakları olması durumunda membran delinir ve işlevini yitirir. Bu nedenle tezgahaltı arıtma sistemlerindeki spun filtre, aktif karbon filtre düzenli olarak değiştirilmelidir.

Endüstriyel membranların yıkama işlemi yapılarak kurtarılması yaygındır. Ancak bazı durumlarda membranları yıkayarak kurtarmak mümkün olmamaktadır. Membran öncesi konumlandırılan yüksek basınç pompasının basıncına göre iki ana grup membran kullanılmaktadır. Bunlar yüksek basınç membran ve düşük basınç membrandır. Ayrıca büyüklüklerine göre de membranlar adlandırılırlar. 40×40 adlandırılan membranların çapı 4” ve boyları da 40” dir.  Ayrıca 80×40 membran olarak adlandırılan ters osmoz membranlarının çapı 8” ve boyu ise 40” dir.

Ekonef Su Arıtma firması olarak çeşitli markalarda ters osmoz membranı temini, membran kılıfı temini, membran performansını arttırmak amacıyla kullanılan antiskalant temini, membran kılıfı kapağı temini gerçekleştirilmektedir.
 
Membran İçme Suyu
Membran İçme Suyu