ULTRAVİYOLE LAMBA

Su arıtma sistemi dizaynında en önemli basamaklardan biri olan su dezenfeksiyonunda en yaygın kullanılan cihazlardan biri ultraviyole lambadır. Ultraviyole dezenfeksiyon ünitesi içerisindeki lamba yaydığı dalga boyu farklı ışık ile sudaki bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmaların hücre yapısını bozar ve öldürür.
UV lamba 4 ana kısımdan oluşur. Bunlar en dış kısımda yer alan paslanmaz çelik gövde, dezenfeksiyonu sağlayan ışığı yayan UV lamba, UV lambanın su ile temas etmesini engelleyen Quartz kılıf, panoyu kontrol eden elektrik panosudur. Elektrik panosu ortalama 8000 saat kullanım sonrası uyarı verir ve ultraviyole lambası yenisi ile değiştirilir.
 
UV dezenfeksiyon ünitesinin verimli çalışabilmesi için UV öncesi son güvenlik filtresi konulmalıdır. Minumum 5 mikron mertebesinde tortu filtrasyonu yapılmalıdır. Tortu filtrasyonu yeterli mertebede yapılmaz ise sudaki askıda katı maddeler arkasında kalan mikroorganizmalar ışığa maruz kalmazlar ve ölmezler. Bu açıdan UV- Ultraviyole lamba öncesi kullanılan tortu filtrasyonunda  spun filtre ve iplik filtre kalitesi önemlidir. Kullanılan spun filtre ve iplik filtre ise filtre kabı içerisine konulur. Filtre edilen su kapasitesine bağlı olarak standart filtre kabı, big blue filtre kabı veya Big One Filtre Kabı kullanılır. Ultraviyole Lamba öncesi Big One Filtre Kabı kullanılması durumunda içerisine FON BO serileri önerilmektedir. FON BO serisi kartuş filtrelerin filtrasyon verimi %95 mertebesindedir ve bu da absolut kartuşlara yakındır.
 
Bir Ultraviyole Lamba (UV Lamba) yandaki gibidir.
 
  • Paslanmaz Çelik UV Gövde: İçinde UV lamba(lar) yer alır. Suyla direkt temastan korumak için her UV lamba ayrı bir koruyucu kuvars tüp içindedir. UV reaktörü içinden akan su, lambalardan yayılan UV ışınlarına maruz kalmaktadır. Başarılı bir dezenfeksiyon için UV reaktörünün tasarımı ve lamba yerleşimi çok önemlidir.
 
  • Elektrik Kontrol Panosu: UV lambaları çalıştıran güç kaynaklarını (balast) ve cihazın fonksiyonlarının kontrolü/izlenmesi için gerekli elektrik/elektronik donanımları içerir. Ana enerji beslemesi bu panoya yapılır, UV lamba ve sensörlerin enerjileri panodaki özel kablolar üzerinden UV reaktörüne aktarılır.


 
Ultraviyole Lamba (UV Lamba)
Ultraviyole Lamba (UV Lamba)