Su Yumuşatma

Su Yumuşatma

                Su yumuşatma cihazları, iyon değişimi prensibine göre çalışarak sudaki sertliğe neden olan Ca (Kalsiyum) ve Mg (Magnezyum) iyonlarını gideren  ünitelerin tamamıdır.

Suda Sertlik Nedir?

                Sudaki sertlik,  çoğunlukla kalsiyum ve magnezyum iyonlarının iyon konsantrasyonlarının toplamına eşit olan bir parametredir. Bu iyonlar, suyun doğal çevrimi boyunca toprak ve kayaçlar içinde, rezervuarlarda (doğal ve suni göl, deniz, akarsu vs.) depolandığı veya hareket halinde olduğu esnada temas ettiği mineral ve tuzların suda çözünmesi sonucunda suyun bünyesine geçerler.Mineral içeriği yüksek suların kullanım amacı ile çeşitli proseslere tabi tutulması sırasında, bu mineraller sudan tekrar ayrılarak ortamda birikim yaratma eğilimindedir. Özellikle yüksek sertlikteki sular, en basit su iletim tesisatlarından sıcak su ve buhar kazanlarına kadar çok çeşitli sistemler içerisinde Ca ve Mg iyonlarının çökelerek birikintiler oluşmasına, bu birikintilerin zamanla taşlaşmasına ve ısı transferi, kesit daralması, tıkanıklıklar ve korozyon türü problemlere yol açar. Bu durum mevcut tesisat ve ekipmana zarar vererek ve enerji sarfiyatını arttırarak ekonomik açıdan sakıncalar doğurur. Bu sebeple su yumuşatma oldukça önemli bir işlemdir. Şirketimizin bu çalışmalarından faydalanmak için sitemizi ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Su Yumuşatmanın Gereklilikleri

                Suyun ısıtıldığı yüzeylerde daha da artan kireçlenme, yalıtkanlığa sebep olur ve elektrik tüketimi % 17 artar. Musluk ve vanalarda, duşlarda arızalar daha sık oluşur. Kalorifer tesisatındaki kireçlenme yakıt tüketiminin % 22 artmasına sebep olur. Sert su ile yapılacak temizlikte,  aynı temizliği sağlamak için yumuşak suya kıyasla, % 70 daha fazla temizlik maddesi kullanılması gerekir. Sert su ile yıkanan giyecekler, hızlı yıpranır, renkleri çabuk solar. Yumuşak suyun giysi bütçesine katkısı % 33`tür. Bu yüzden su yumuşatma oldukça önemlidir. Sert su ile yapılan vücut temizliğinde, tende kuruluk olur, saçlar ise doğal yumuşaklığını kazanamaz, sert ve kepekli olur. Yumuşak suyun vücut bakım malzemeleri bütçesine katkısı % 25`tir. Suyun içindeki organik maddeler, suya hoş olmayan bir koku ve bazen renk verirler. Su arıtma sistemlerine harcanacak maliyet insan için sağlık, konfor, temizlik, ticari ve sanayi kullanımlarda verim, kalite ve cihaz ömründen kazanım olarak geri dönecektir.

 
                Şirketimizin yaptığı yumuşatma çalışmaları insan hayatını kolaylaştıran ve sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri açısından oldukça önemlidir. Yaptığımız su yumuşatma çalışmaları tamamen bilimsel ve hijyenik olarak yapılarak oldukça önemli katkılar sağlamıştır. Ülke ekonomisine ve bireylere birçok yararı vardır.
              
                 Ekonef su arıtma firması olarak su yumuşatma sistemi projelendirilmesinde doğru katyonik reçine miktarını seçmekte, uygun basınçlara dayanan FRP mineral tankları kullanmakta, doğru zamanlarda en efektif rejenerasyonu yapacak otomatik yumuşatma valfini kullanmakta ve rejenerasyonlarda iyi kalite tablet tuz temin etmekteyiz. Şüphesiz ki satış sonrası hizmetlerde hızlı şekilde otomatik valf tamiratını, piston conta tamir kitlerini temin etmekteyiz.