Ters Ozmoz

Ters Ozmoz

                Birçok bilgi kaynağında  İngilizce adı ile Reverse Osmosis – RO şeklinde adlandırılan Ters Osmoz tekniği günümüzde hızlıca ilerleyen teknolojilerden biridir. Bu teknik ile imal edilmiş cihazlar bugün dünyada ve ülkemizde enerji santrallerinden tekstil boyahanelerine, meşrubat üretiminden sofra suyu üretimine kadar birçok yerde karşımıza çıkıyor. Teknolojinin bugün ulaştığı noktada, su için en mükemmel mineral filtresi olarak nitelendireceğimiz ters ozmoz sistemini her teknik kişinin yakından tanımasında yarar olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca ters ozmoz cihazının tasarımında ham su, üretim suyu, kullanılan osmoz membran türü gibi birçok teknik bilgi ve tecrübe gerektirir. Ekonef olarak her türlü su ihtiyacınıza yönelik çalışmaları deneyimli mühendis kadromuz ile titizlikle sürdürmekteyiz. Ro dizaynı yaparken en doğru membran ömrünü sağlarken en az atık suyu atmak esastır. Ters Ozmoz sistemi dizaynında en efektif işletme maliyetini sağlamak gerekmektedir bu da şüphesiz bir Mühendislik gerektirir.

                Su içindeki mineralleri, mekanik olarak, yalnızca su basıncı ile %95 - %99 kadar ayıran Osmoz tekniğinin ülkemizde tatbikat sahası çok geniştir. Araştırma yapmayan meslektaşların pahalıdır ön fikri ile fiyat dahi almadıkları Osmoz sistemi yatırımı bazı sanayi kuruluşlarında 12 ay gibi kısa sürelerde amortisman sağlayabilir.

                Sistem bugün ülkemizde enerji santrallerinden tekstil boyahanelerine, meşrubat üretiminden sofra suyu üretimine kadar birçok yerde karşımıza çıkıyor. Teknolojinin bugün ulaştığı noktada, su için en mükemmel mineral filtresi olarak nitelendireceğimiz osmoz sistemini her teknik kişinin yakından tanımasında yarar vardır.

Ters Osmoz  Tasarımı

                Cihaz üzerinde Membran kapları, ozmoz membranları, yüksek basınç pompası, solenoid vanalar, elektrik aktuatörlü vanalar, borular ve bazı ölçü birimleri ve bunları kontrol eden bir ana panodan yapılmış bir sistem olarak görülebilir. Fakat, basit gibi görünen bu sistemde membran türünün ve miktarının seçimi, membranın ham su tarafındaki su hızı, membran içinden suyun diğer tarafa geçiş hızı, gittikçe mineral oranı artan ham suyun kristal üreterek membranları tıkama risklerinin hesabı gibi birçok hassas noktaları dikkate almak gerekir. Yanlış tasarımı yapılan ozmoz  membranlarının çok az ömürlü olduğunu ve bu cihazları kullanan işletmelerin bir iki yılda ozmoz membranlarını yenilediklerini, cihazı ucuza satın aldım diye övünen işletmelerin ozmoz cihazını çok pahalıya sattıkları gözlemlenen bir durumdur. Yaptığımız bu çalışmalar birçok şirketin ilgisini ve odağını çekmiştir. Osmoz dizaynında bir diğer husus ise ro membranları öncesi doğru kimyasalı dozlamaktır. Az miktarda dozlanan kimyasal işe yaramaz iken, fazla dozlanan kimyasal ile işletme giderini arttıracaktır. Doğru antiskalant, doğru miktar asit, doğru miktar biosid dozajı verimliliği arttıracaktır. Ayrıca bu çalışmalarımızdan fayladanmak için sitemizi ziyaret ederek bizlere ulaşın.